TRYB I WARUNKI ZALICZANIA ZAJĘĆ
dla studentów II roku Analityki Medycznej
ORGANIZACJA ZAJĘĆ
x1.xZajęcia obejmują 20 godzin seminariów oraz 35 godzin ćwiczeń z parazytologii lekarskiej, ze szczególnym uwzględnieniem laboratoryjnej diagnostyki parazytologicznej; będą się odbywać w sali ćwiczeniowej #109 (Collegium Chmiela, I piętro, ul. Święcickiego 4).
x2.xTematy kolejnych zajęć są podane na stronie internetowej Katedry (http://www.parasite.ump.edu.pl) oraz w skrypcie Zeszyt do ćwiczeń. Diagnostyka parazytologiczna dla studentów Oddziału Analityki Medycznej (Majewska i Nowosad, Poznań 2017, wyd. I) dostępnym na stronie internetowej Uczelni w systemie WISUS/Materiały dydaktyczne.
x3.xObowiązuje przygotowanie się do bieżącego ćwiczenia (rekomenduje się Przewodnik do ćwiczeń. Parazytologia lekarska dla studentów Wydziału Lekarskiego i Oddziału Analityki Medycznej (Majewska i Nowosad, Poznań 2000, wyd. I).
SPRAWY PORZĄDKOWE
x4.xGarderobę (płaszcze, kurtki itp.) należy zostawić w szatni. Teczki, książki itp. oraz pokrowce od mikroskopów składa się na półce pod stołem.
x5.xZabrania się korzystania z telefonów komórkowych w trakcie zajęć.
x6.xStudenci ponoszą odpowiedzialność materialną za mikroskopy i preparaty. W związku z tym, na początku ćwiczenia studenci sprawdzają mikroskopy i preparaty, a dostrzeżone braki lub uszkodzenia zgłaszają prowadzącemu zajęcia; za zniszczenie preparatu trwałego student wpłaca 100 zł na wskazane konto UMP (jest to najczęściej tylko 1/6 wartości preparatu!), a dowód wpłaty przynosi prowadzącemu zajęcia. W przypadku uszkodzenia mikroskopu student pokrywa koszty jego naprawy wg wystawionego rachunku. Student nie otrzymuje zaliczenia przedmiotu do czasu uregulowania swoich finansowych zobowiązań wobec Zakładu.
SPRAWY BHP
x7.xPodczas zajęć stacjonarnych studentów obowiązuje odpowiedni ubiór laboratoryjny: fartuch laboratoryjny oraz rękawiczki jednorazowe.
x8.xNie istnieje ryzyko zarażenia podczas oglądania preparatów "świeżych"; demonstrowane żywe pasożyty nie są inwazyjne dla człowieka, ponieważ nie są to stadia inwazyjne albo są to pasożyty swoiste jedynie dla zwierząt lub gatunki wolno żyjące, które są morfologicznie identyczne lub podobne do pasożytów występujących u ludzi. Preparaty "przeżyciowe" zawierające cysty (postaci inwazyjne) są utrwalone w formalinie i nie stanowią zagrożenia. Nie mniej we wszystkich przypadkach należy zachować ostrożność i w przypadku zabrudzenia umyć ręce.
x9.xNa sali ćwiczeń nie wolno spożywać napojów i żywności.
10.xPodczas zajęć obowiązuje procedura epidemiologiczna zapobiegająca szerzeniu COVID.
REGULAMIN ZAJĘĆ
11.xObecność na wszystkich zajęciach jest obowiązkowa.
12.xO wyznaczonej godzinie prowadzący zajęcia zaprasza studentów na salę ćwiczeń.
13.xĆwiczenie praktyczne poprzedza prelekcja wstępna do bieżącego tematu zajęć. Osoby spóźnione nie będą wpuszczane na zajęcia.
14.xĆwiczenia obejmują mikroskopową i makroskopową obserwację pasożytów, wykonywanie dokumentacji z obserwacji mikroskopowych (rysunki i oznaczenia), a także wypełnienie tabel dotyczących właściwości biologicznych omawianych gatunków pasożytów. Zaliczenie ćwiczenia uzyskuje się na podstawie podpisu asystenta w Zeszycie do ćwiczeń. Podpis asystenta otrzymuje się na podstawie prawidłowo wykonanych rysunków i prawidłowo uzupełnionych tabel oraz odpowiedzi na jedno pytanie dotyczące bieżących zajęć.
15.xRysunki i schematy w Zeszycie do ćwiczeń muszą być wykonane starannie, natomiast tabele dotyczące biologicznej charakterystyki pasożytów należy prawidłowo uzupełnić.
16.xDwukrotne nieprzygotowanie się do zajęć (seminarium lub ćwiczenia) powoduje niezaliczenie jednego dnia zajęć.
17.xW przypadku usprawiedliwionej nieobecności, ćwiczenia należy odrobić z kolejną grupą - po wcześniejszym uzgodnieniu z koordynatorem zajęć. Studenci, którzy nie będą mieli możliwości odrobienia opuszczonych i usprawiedliwionych zajęć, muszą zdać ustnie materiał z opuszczonych zajęć u prowadzącego grupę przed przystąpieniem do sprawdzianów testowych.
18.xNieobecność studenta na ćwiczeniu nr 1 lub 2 może być usprawiedliwiona wyłącznie zwolnieniem lekarskim, przy czym nie ma możliwości odpracowania nieobecności na tych ćwiczeniach, a student jest zobowiązany nadrobić samodzielnie materiał ze swojej nieobecności. W przypadku ćwiczenia nr 14 student może indywidualnie ustalić z nauczycielem prowadzącym grupę termin odpracowania nieobecności, jednak jest to możliwe wyłącznie pod warunkiem usprawiedliwienia nieobecności zwolnieniem lekarskim.
19.xQuiz (ćwiczenie 13) obejmuje 10 oryginalnych przypadków do rozpoznania. Studenci pracują w zespołach 2-4 osobowych. Zespoły współzawodniczą pomiędzy sobą w prawidłowym zdiagnozowaniu przypadku, na podstawie przestawionej historii choroby pacjenta, jak również prawidłowego rozpoznania obiektów stwierdzonych w trakcie badania parazytologicznego. Prawidłowe rozpoznanie polega na podaniu pełnej nazwy łacińskiej pasożyta lub pasożytów oraz stadium lub stadiów rozwojowych wykrytych w materiale diagnostycznym.
Za każde prawidłowe rozpoznanie przyznawany jest jeden punkt, przy czym nie przewiduje się przyznawania części punktów. O kolejności miejsc poszczególnych zespołów decyduje liczba zdobytych punktów, przy czym nie może ona być mniejsza niż 50% punktów możliwych do zdobycia.
Osoby z zespołu, który zajmie:
1. miejsce uzyskują 3 dodatkowe punkty do sprawdzianu teoretycznego;
2. miejsce uzyskują 2 dodatkowe punkty do sprawdzianu teoretycznego;
3. miejsce uzyskują 1 dodatkowy punkt do sprawdzianu teoretycznego.
20.xW programie zajęć przewidziane są dwa niezależne sprawdziany końcowe (zaliczeniowe) (ćwiczenie 15):
a)xsprawdzian praktyczny polega na prawidłowym rozpoznaniu w czasie 60 sekund nazwy pasożyta oraz jego stadium rozwojowego, w trakcie obserwacji wcześniej ustawionych przez opiekuna grupy dziesięciu preparatów mikroskopowych;
b)xsprawdzian testowy obejmuje 40 pytań i trwa 40 minut. Wzory pytań testowych znajdują się w skrypcie Przewodnik do ćwiczeń. Parazytologia lekarska dla studentów Wydziału Lekarskiego i Oddziału Analityki Medycznej.
21.xZaliczenie przedmiotu uzyskuje się na podstawie pozytywnego zaliczenia:
a)xsprawdzianu praktycznego z rozpoznawania preparatów pasożytów (z rozpoznawania 10 preparatów mikroskopowych należy zdobyć minimum 6 punktów); jeden punkt jest przyznawany za prawidłowe określenie nazwy łacińskiej pasożyta oraz rozpoznanie jego stadium rozwojowego;
b)xsprawdzianu testowego, czyli uzyskania minimum 24 punktów, które są sumą punktów zdobytych w trakcie testu oraz dodatkowych punktów uzyskanych podczas multimedialnego quizu, zgodnie z punktem 19. regulaminu (60% możliwych punktów do zdobycia).
22.xStudenci, którzy nie zaliczą zajęć mają możliwość 2-krotnej poprawki ustnej. Za przeprowadzenie poprawek odpowiedzialni są nauczyciele-opiekunowie poszczególnych grup.
Poprawki:
a)xsprawdzianu praktycznego oparte są na zasadach zastosowanych podczas pierwotnego sprawdzianu (dwie możliwości poprawki);
b)xsprawdzianu testowego są ustne (dwie możliwości poprawki).
23.xDo sprawdzianów końcowych przystępują studenci, którzy byli obecni na wszystkich ćwiczeniach lub zdali ustnie materiał obejmujący tematy opuszczonych ćwiczeń, a także nieposiadający zobowiązań finansowych wobec Katedry (zbite preparaty, zepsuty sprzęt).