1 rok Farmacji - regulamin przedmiotu

TRYB I WARUNKI ZALICZANIA ZAJĘĆ
dla studentów I roku Farmacji

1. Zajęcia obejmują:

1.1.xWykłady z genetyki, które realizowane będą stacjonarnie (16 godzin) zgodnie z harmonogramem zajęć.
1.2.xPozostałe zajęcia (seminaria 9 godzin oraz ćwiczenia 20 godzin), które odbywać się będą w sali 109 im. Prof. Wacława Strażewicza (Collegium Chmiela, I piętro, ul. H. Święcickiego 4) zgodnie z harmonogramem zajęć.

2. Organizacja zajęć

2.1.xZajęcia ćwiczeniowe realizowane są w zakresie biologii pasożytów człowieka, natomiast zajęcia seminaryjne dotyczące wybranych zagadnień biologii ogólnej obejmują cztery tematy seminaryjne, które zostaną przedstawione przez nauczycieli akademickich.
2.2.xTematy kolejnych ćwiczeń z parazytologii są podane na stronie internetowej Zakładu (www.parasite.ump.edu.pl) oraz w skrypcie Zeszyt do ćwiczeń. Biologia pasożytów dla studentów farmacji (Majewska i Nowosad, Poznań 2015) dostępnym na stronie internetowej Uczelni w systemie WISUS/Materiały dydaktyczne.
2.3.xKażde ćwiczenie rozpoczyna się punktualnie prelekcją wstępną prowadzoną przez nauczyciela. Obowiązuje przygotowanie się do bieżącego ćwiczenia – rekomenduje się skrypt Przewodnik do ćwiczeń. Parazytologia lekarska dla studentów farmacji (Majewska, Mazur i Nowosad, Poznań 2000) dostępny na stronie internetowej Uczelni w systemie WISUS/Materiały dydaktyczne. W trakcie ćwiczeń studenci uzupełniają tabele umieszczone w Zeszycie do ćwiczeń, odpowiadają na pytania prowadzącego zajęcia. Obowiązuje znajomość pasożytów wymienionych w Zeszycie do ćwiczeń. W Przewodniku do ćwiczeń omówiono większą liczbę gatunków pasożytów.
2.4.xPrzewiduje się trzy cząstkowe sprawdziany testowe:
xdwa z zakresu ćwiczeń;
xjeden z zakresu seminariów.
Każdy sprawdzian testowy trwa 35 minut i obejmuje 35 pytań. Wzory pytań testowych znajdują się w skrypcie Przewodnik do ćwiczeń.
2.5.xPunktacja sprawdzianu cząstkowego:
      0 – 20 punktów = ocena niedostateczna;
    21 – 26 punktów = ocena dostateczna;
    27 – 31 punktów = ocena dobra;
    32 – 35 punktów = ocena bardzo dobra.

2.6.xStudenci, którzy uzyskają ocenę niedostateczną z testu cząstkowego są zobowiązani do poprawy oceny negatywnej (dwie możliwości) w terminie dwóch tygodni od daty testu. Poprawka odbywa się w formie ustnej odpowiedzi u opiekuna grupy.

3. Zaliczenie zajęć

3.1.xZaliczenie zajęć uzyskuje się na podstawie pozytywnych ocen otrzymanych z trzech testów cząstkowych.
3.2.xPunktacja zaliczenia zajęć (seminaria oraz ćwiczenia):
      0 – 62 punktów = ocena niedostateczna;
    63 – 71 punktów = ocena dostateczna;
    72 – 79 punktów = ocena dość dobra;
    80 – 88 punktów = ocena dobra;
    89 – 95 punktów = ocena ponad dobra;
    96 – 105 punktów = ocena bardzo dobra
3.3.xJeżeli student nie uzyska zaliczenia ćwiczeń i seminariów, ma prawo do przystąpić do sprawdzianu testowego z całości materiału objętego zajęciami, a w przypadku jego niezaliczenia do jednokrotnej poprawki ustnej tego testu. Zarówno test z całości materiału, jak i poprawkę prowadzi opiekun grupy. 
3.4.xSzczegółowy zakres wymaganych wiadomości do sprawdzianów obejmujących materiał realizowany na ćwiczeniach podany jest w Przewodniku do ćwiczeń. Parazytologia lekarska dla studentów Wydziału Farmaceutycznego (red. Anna C. Majewska, wyd. 1, 2000).

4. Nieobecności na zajęciach

4.1.xObecność na wszystkich zajęciach jest obowiązkowa.
4.2.xStudent ma obowiązek usprawiedliwienia nieobecności na zajęciach, gdyż każda nieusprawiedliwiona nieobecność na zajęciach powoduje niedopuszczenie studenta do najbliższego testu cząstkowego i skutkuje oceną niedostateczną. Trzykrotna nieobecność w trakcie ćwiczeń i seminariów powoduje skreślenie studenta z listy studentów uprawnionych do otrzymania zaliczenia oraz do udziału w egzaminie z przedmiotu.

4.3.xOdrabianie zajęć opuszczonych z powodów usprawiedliwionych może nastąpić jedynie w trakcie danego cyklu ćwiczeniowego lub seminaryjnego. Jeżeli nie ma możliwości odrobienia zajęć, student jest zobligowany do nadrobienia swoich zaległości w ramach pracy własnej
4.4.xW przypadku 3-krotnej lub dłuższej, usprawiedliwionej nieobecności o dalszym postępowaniu wobec studenta decyduje koordynator zajęć - dr hab. Agnieszka Wojtkowiak-Giera.
4.5.xStudenci, którzy nie przystąpią do sprawdzianu cząstkowego z powodów usprawiedliwionych zaliczają materiał w formie testu u nauczyciela prowadzącego grupę w terminie 7 dni od daty sprawdzianu.

5. Egzamin

5.1.xJedynie zaliczenie ćwiczeń i seminariów uprawnia studenta do egzaminu końcowego z Biologii z podstawami genetyki.
5.2.xEgzamin końcowy ma formę testu, składa się z 60 pytań i trwa 60 minut.
5.3.xEgzamin dotyczy wyłącznie zagadnień omawianych na wykładach.

6. Ocena końcowa z przedmiotu

6.1.xPunktacja oceny końcowej z przedmiotu:
      0 – 35 punktów = ocena niedostateczna (2.0)
    36 – 40 punktów = ocena dostateczna (3.0)
    41 – 45 punktów = ocena dość dobra (3.5)
    46 – 50 punktów = ocena dobra (4.0)
    51 – 54 punktów = ocena ponad dobra (4.5)
    55 – 60 punktów = ocena bardzo dobra
6.2.xStudenci mogą uzyskać dodatkowe punkty doliczone do punktacji testu egzaminacyjnego, jako nagrodę za dobre wyniki zaliczeń ćwiczeń i seminariów:

      ocena dość dobra zaliczenia – 1 pkt;

      ocena dobra zaliczenia – 2 pkt;
      ocena ponad dobra zaliczenia – 3 pkt;
      ocena bardzo dobra zaliczenia – 4 pkt.
Warunkiem otrzymania dodatkowych punktów jest zdanie testu egzaminacyjnego (uzyskanie min. 60% możliwych punktów) w pierwszym terminie. Punkty dodatkowe nie będą doliczanie do egzaminu poprawkowego.
6.3.xStudenci, którzy nie zaliczą egzaminu na podstawie punktacji końcowej mają prawo do dwukrotnej poprawki (I poprawa egzaminu w formie testu, II poprawa w formie ustnej odpowiedzi u egzaminatora).

7. Sprawy porządkowe i BHP

7.1.xPodczas zajęć obowiązują aktualne zarządzenia Rektora.
7.2.xNa sali ćwiczeń obowiązuje zakaz spożywania napojów, żywności oraz używania telefonów komórkowych.
7.3.xW trakcie zajęć ćwiczeniowych studenci obowiązkowo muszą mieć założone białe fartuchy (maseczki oraz rękawiczki zgodnie z aktualnymi zarządzeniami Rektora).
7.4.xStudenci ponoszą odpowiedzialność materialną za mikroskopy i preparaty. W związku z tym, na początku ćwiczenia studenci sprawdzają mikroskopy i preparaty, a dostrzeżone braki lub uszkodzenia zgłaszają prowadzącemu zajęcia. Za zniszczenie preparatu trwałego student wpłaca 100 zł na konto UM (jest to najczęściej tylko 1/6 wartości preparatu!) a dowód wpłaty przedstawia prowadzącemu zajęcia. W przypadku uszkodzenia mikroskopu student pokrywa koszty jego naprawy wg wystawionego rachunku.

Zobacz także