2 rok Lekarski - regulamin przedmiotu

TRYB I WARUNKI ZALICZANIA ZAJĘĆ
dla studentów II roku Lekarskiego

A. Organizacja zajęć

1.xZajęcia z Parazytologii  obejmują wykłady (8 godz.), seminaria (5 godz.) i ćwiczenia (12 godz.).

Wykłady dotyczą klasyfikacji pasożytów, układu pasożyt-żywiciel oraz środowiskowych uwarunkowań chorób pasożytniczych.

Seminaria i ćwiczenia z Parazytologii będą dotyczyć biologii i epidemiologii pasożytów, a także diagnostyki i podstawowych objawów chorób pasożytniczych.
2.xStudenci proszeni są o wydrukowanie skryptu pt. Zeszyt do ćwiczeń. Parazytologia lekarska dla studentów Wydziału Lekarskiego  (Anna C. Majewska i Piotr Nowosad, wyd. 1, 2015), który znajduje się na stronie internetowej uczelni w systemie WISUS, zakładce AKSON/Materiały dla studentów.
3.xZajęcia praktyczne odbędą się stacjonarnie na sali ćwiczeń, przy czym każde ćwiczenie będzie poprzedzone seminarium. Ćwiczenia będą obejmowały mikroskopową i makroskopową obserwację pasożytów, wykonywanie dokumentacji z obserwacji mikroskopowych (rysunki i oznaczenia), a także wypełnienie tabel dotyczących cech biologicznych omawianych gatunków pasożytów.

B. Sprawy porządkowe

4.xGarderobę (płaszcze, kurtki itp.) należy zostawić w szatni. Teczki, książki itp. oraz pokrowce od mikroskopów składa się na półce pod stołem.
5.xZabrania się korzystania z telefonów komórkowych w trakcie zajęć.
6.xStudenci ponoszą odpowiedzialność materialną za mikroskopy i preparaty. W związku z tym, na początku ćwiczenia studenci sprawdzają mikroskopy i preparaty, a dostrzeżone braki lub uszkodzenia zgłaszają prowadzącemu zajęcia. Za zniszczenie preparatu trwałego student wpłaca 100 zł na konto Uniwersytetu Medycznego (jest to najczęściej tylko 1/6 wartości preparatu!) a dowód wpłaty przynosi prowadzącemu zajęcia. W przypadku uszkodzenia mikroskopu student pokrywa koszty jego naprawy wg wystawionego rachunku.

C. Sprawy BHP

7.xPodczas zajęć stacjonarnych studentów obowiązuje odpowiedni ubiór laboratoryjny tj.: fartuch laboratoryjny.  W zależności od rozwoju pandemii COVID, jeśli zostaną wprowadzone odpowiednie zarządzenia Władz Uczelni,  studenci będą zobowiązani do noszenia maseczek oraz rękawiczek jednorazowych.
8.xNie istnieje ryzyko zarażenia podczas oglądania preparatów "świeżych". Demonstrowane żywe pasożyty nie są inwazyjne dla człowieka, ponieważ nie są to stadia inwazyjne albo są to pasożyty swoiste jedynie dla zwierząt lub gatunki wolno żyjące, które są morfologicznie identyczne lub podobne do pasożytów występujących u ludzi. Preparaty "mokre" zawierające cysty (postaci inwazyjne) są utrwalone w formalinie i nie stanowią zagrożenia. Niemniej we wszystkich przypadkach należy zachować ostrożność i w przypadku zabrudzenia umyć ręce.
9.xNa sali ćwiczeń nie wolno spożywać napojów i żywności.

D. Regulamin zajęć

10.xObecność na wszystkich zajęciach jest obowiązkowa.
11.xStudenci oczekują na zajęcia przed salą ćwiczeń. O wyznaczonej godzinie prowadzący zajęcia zaprasza studentów na salę. Ćwiczenie praktyczne poprzedza seminarium omawiające zagadnienia do bieżącego tematu zajęć. Osoby spóźnione nie będą wpuszczane na zajęcia.
12.xW przypadku usprawiedliwionej nieobecności, zajęcia należy odrobić z inną grupą, po wcześniejszym uzgodnieniu z prowadzącym zajęcia w macierzystej grupie. Natomiast studenci z ostatniej grupy, którzy nie będą mieli już możliwości odrobienia opuszczonych zajęć, muszą zdać ustnie materiał z opuszczonych zajęć u prowadzącego grupę przed przystąpieniem do sprawdzianu testowego.
13.xPodczas seminarium studenci są zobowiązani do prawidłowego uzupełnienia w Zeszycie do ćwiczeń tabel dotyczących biologicznej charakterystyki pasożytów, natomiast podczas ćwiczeń są zobligowani do prawidłowego uzupełnienia/wykonania rysunków i schematów.
14.xĆwiczenia kończą się:

    a) sprawdzianem praktycznym (8 oryginalnych przypadków do rozpoznania);

    b) testowym sprawdzianem teoretycznym (30 pytań/30 min.).

    Do sprawdzianów przystępują studenci obecni na wszystkich seminariach i ćwiczeniach oraz nieposiadający finansowych zobowiązań wobec Katedry.

15.xZaliczenie przedmiotu uzyskują studenci, którzy:

    a) prawidłowo rozpoznali min. 5 przypadków w trakcie sprawdzianu praktycznego;

    b) otrzymali min. 18 punktów z testowego sprawdzianu teoretycznego;

    c) nie mają zobowiązań finansowych wobec Zakładu;

    d) byli obecni na wszystkich Seminariach i ćwiczeniach.
16.xStudenci, którzy nie zaliczyli zajęć na podstawie sprawdzianów mają możliwość dwukrotnego zaliczenia materiału u prowadzącego zajęcia. Poprawka testu teoretycznego odbywa się w formie ustnej. W przypadku, gdy poprawki dotyczą testu praktycznego i teoretycznego, odbywają się one tego samego dnia.
17.xWyniki testu zaliczeniowego zostaną zamieszczone na stronie internetowej Zakładu (www.parasite.ump.edu.pl).
18.xEgzamin końcowy z modułu „Mikroorganizmy, pasożyty i podstawy immunologii”:

    a) egzamin dotyczy całości materiału omawianego na wykładach w ramach modułu;

    b) egzamin odbędzie się w formie testowej.

Zobacz także